Разлика помеѓу преработките на „Хамлет“

Додадени 49 бајти ,  пред 7 години
Одбиени последните 10 промени во текстот и вратена ревизијата 3167958 на Ehrlich91
(Откажано уредувањето 3179151 на уредникот Raso mk (разговор))
(Одбиени последните 10 промени во текстот и вратена ревизијата 3167958 на Ehrlich91)
 
==Ликови во драмата==
*[[neКралот eКлавидиј poznato ime(Хамлет)|Тулумба]] - кралот на Данска
*[[Принцот Хамлет|ПринцотМаја ХамлетКочева]] - син на поранешниот крал и внук на сегашниот крал
*[[Гертруда (Хамлет)|Гертруда]] - кралицата на Данска и мајка на Хамлет
*[[Полониј (Хамлет)|Полониј]] - управник на кралскиот имот
 
==Заплет==
{{вики}}
 
Протагонист во Хамлет е данскиот принц Хамлет, син на неодамна починатиот крал Хамлет и неговата сопруга, кралицата Гертруда.