Разлика помеѓу преработките на „Хамлет“

Одземени 29 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на 213.135.180.244 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:213.135.184.114|213.135.184...
с (Отстрането уредувањето на 213.135.180.244 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:213.135.184.114|213.135.184...)
 
==Ликови во драмата==
*[[ne e poznato ime] ] - кралот на Данска
*[[Принцот Хамлет|Принцот Хамлет]] - син на поранешниот крал и внук на сегашниот крал
*[[Гертруда (Хамлет)|Гертруда]] - кралицата на Данска и мајка на Хамлет
*[[Полониј (Хамлет)|Полониј]] - управник на кралскиот имот