Разлика помеѓу преработките на „Придавка“

Додадени 6 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на 79.126.176.87 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
с (Отстрането уредувањето на 79.126.176.87 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
2. '''Односните (релативни) придавки''' означуваат својства што упатуваат на некој друг предмет.
 
''На пр.: манастирски (се однесува, упатува на манастир) коњ.''
 
3. '''Бројните придавки''' го означуваат односот на предметите по ред.