Разлика помеѓу преработките на „Придавка“

Одземени 6 бајти ,  пред 6 години
с
2. '''Односните (релативни) придавки''' означуваат својства што упатуваат на некој друг предмет.
 
''На пр.: манастирски (се однесува, упатува на манастир) коњ.''
 
3. '''Бројните придавки''' го означуваат односот на предметите по ред.
Анонимен корисник