Википедија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4.867 бајти ,  пред 8 години
внесување на нови податоци
с (incorrect interwiki)
(внесување на нови податоци)
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Инфокутија за вебсајт
| име = [[Податотека:Wikipedia-favicon.png|16px|Икона на Википедија]] Википедија
| лого = [[Податотека:Wikipedia-logo-v2.svg|48px|Лого на Википедија]]
| скриншат = [[Податотека:Www.wikipedia.org screenshot.png|280px|Детал од мулти-јазичниот портал на Википедија. Тука, најголемите изданија на проектот се прикажани.]]
| url = http://www.wikipedia.org/
| комерцијална = Не
| локација = [[Мајами]], [[Флорида]], [[САД]]
| тип = [[Интернет енциклопедиски проект]]
| јазик = [[#Јазични изданија|Мулти-лингвална]] (171 активно издание)
| регистрација = Опционална
| сопственик = [[Викимедија фондација]]
| автор = [[Џими Велс]] и [[Лери Сангер]]
}}
 
'''Википедија''' е онлајн [[енциклопедија]] со слободна содржина отворена за читање и менување. Таа има изданија во 187 различни јазици спонзорирани од страна на непрофитната [[Фондација Викимедија]]. Информациите поврзани со традиционални енциклопедиски теми стојат напоредно со теми од алманаси, газети и актуелни настани. Целта на Википедија е да создаде „свет во којшто секој поединец има слободен пристап до сумата на севкупното човечко знаење.“ Википедија е едно од најпопуларните референтни места на Мрежата, примајќи околу 50 милиони погодоци на ден.
 
Името е кованица од Вики, хавајски збор што значи „брзо“, а бил присвоен да опише еден вид на соработнички софтвер и зборот „енциклопедија“.
 
Младен Крстевски, Кратово, 25 август 1953 година. Театарски, филмски и ТВ актер, режисер, сценарист.
== Јазични изданија ==
Роден е во Кратово во 1953 година. Во 1955 година неговата фамилија се доселува во Велес каде тој го завршува основното и средно образование. Во 1973 година се запишува на Академијата за театар, филм и ТВ во Скопје (сега, Факултет за драмски уметности). Дипломира во 1976 / 77 година.
* [[:en:|Англиски јазик]]
Првото негово вработување е во Народниот театар во Штип. По една година заминува во Драмскиот театар - Скопје каде работи на паушал се до неговоот заминување во ЈНА. Во 1982 година се враќа во Велес каде се вработува во Народниот театар ,,Јордан Х.К Џинот,, Таму го завзема едно од врвните актерски места настапувајќи во бројните театарски претстави, особено во комедиите.
* [[:bg:|Бугарски јазик]]
ТЕАТАРСКА И ФИЛМСКА ДЕЈНОСТ:
* [[:de:|Германски јазик]]
Секако, најзначајната улога ја остварува во пиесата ,,Гроф Миливој,, од Ристо Крле, по која улога е запомнат како врвен мајстор на комедијата. За улогата на Гроф Миливој на театарските игри во Прилеп ја добива наградата за најдобар млад актер во 1980 година. Секако најзначајни театарски улоги му се: Крал Иби, Наредникот(Полицајци), Лапнијаре (Хамлет од Долно Дивјаци), Ломов (Просидба), Карион (Плутос), Склавин (Пречистување), Раскоњников (Злосторство и казна, Јордан Џинот (Расколникот од Хетиим), Дон Жуан (Дон Жуан), Радован трети (Радован трети) и други.
* [[Главна страница|Македонски јазик]]
Основач е на Меѓународниот фестивал на античка драма - Стоби во 2001 година. Е прв иницијатор за започнување со работа на Народниот театар од Велес за настап со театарски претстави во античкиот театар во Стоби во 1992 година. Основач е на наградата Петре Прличко која ја доделува градот Велес и Народниот театар ,,Ј.Х.К. Џинот. Во 2002 годиан станува прв директор на Меѓународниот фестивал на античка драма - Стоби. Во 2003 година станува директор на Народниот театар ,,Јордан Х.К. Џинот,, во Велес. Во 2008 година во Њу Јорк (САД), во Центарот за култура во копродукција на Народниот театар од Штип и Центарот за култура - Њу Јорк ја режира и игра една од главните улоги во претставата ,,Емигранти,, Најверојатно ова е првата претстава изработена и одиграна во Америка на македонски јазик, од македонски режисер и македонски актери. Во 2006 година тој го напушта Народниот театар од Велес поради политички причини. Продолжува со работа во Народниот театар во Штип каде по првата претства таму по препорака од висок службеник од Министерството за култура на Македонија се препорачува на НУЦК - Штип да престане со играње и со режија во репертоарот на штипскиот театар. Подоцна, во Скопје се приклучува кон театарот Арт Вени Види каде ја продолжува театарската кариера како актер и режисер. Претставите се играат во Салон 19:19.
 
Во 1994 година во Велес и неговата околина го започнува снимањето на својот прв филм како режисер и сценарист ,,Проколнати,, каде со овој филм Велес станува втор град во Македонија со своја филмска продукција. Премиерите на филмовите се прикажани во Велес, кои филмови подоцна продолжуваат да се прикажуваат во кино салите. Основа во неговите филмови се актерите од Народниот театар од Велес со кој докажува дека и во внатрешноста има извонредни филмски актери.
== Видете исто така ==
Како актер има настапено во повеќе од 35 филмови. Најзабележителни улоги на филм му се Градо во филмот ,,Среќна Нова 1949,, улогата на Шиптарот во филмот ,,Тетовирање,, Панцир во филмот ,,Последниот валцер,, Како актер има настапено во неколку странски продукции: ,,Мемед,, во режија на Питер Устинов, ,,Селидби,, режија Саша Петровиќ ,,Мемед, мојот татко,, режија Изет Анај. За улогите во филмовите ,,Среќна Нова 49,, и ,,Црвениот коњ,, е номиниран за наградата Златна арена во Пула (Хрватска).
* [[Википедија:Што не е Википедија|Што не е Википедија?]]
ФИЛМОГРАФИЈА:
* [[Википедија:Критики кон Википедија|Критики кон Википедија]]
До балчак (режија Столе Попов, 2014)
 
Старо купуем (режија Младен Крстевски, 2013)
== Надворешни врски ==
Пушката на татко ми (режија Драган Вељановски, 2011)
;Врски до содржина создадена под проект на Викимедија фондацијата
Царот и чорбаџиите (режија Драган Вељановски, 2011)
* [http://www.wikipedia.org wikipedia.org], мулти-лингвален портал
Крчма на патот за Европа (режија Малден Крстевски, 2005)
** [http://en.wikipedia.org en.wikipedia.org], издание на [[англиски јазик]]
Марко Цепенков (режија Стојан Стојаноски, 2005)
** [http://mk.wikipedia.org mk.wikipedia.org], издание на [[македонски јазик]]
Андер (режија Горан Тренчовски, 2004)
* [http://meta.wikipedia.org/ Мета-Вики], дискусии поврзани со политиката и техничките детали поврзани со [[Викимедија]]
Св. Климент Охридски (режија Владо Денчов, 2003)
* [http://www.wikimediafoundation.org Фондација Викимедија], организација-родител на Википедија
Освета (режија Јан Хиџинс, Холандија, 2001)
* [http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wikipedia_Signpost Википедија дописник], неделен јавен весник на заедницата на англиската Википедија
Прашина (режија Милчо Манчевски, 2001)
* [[Лери Сангер|Сангер, Лери]], [http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=User:Larry_Sanger/Origins_of_Wikipedia&oldid=39843351 Потеклата на Википедија], есеј во рамките на [[корисничка страница|корисничката страница]] на Сангер од англиската Википедија, вики ревизија од [[16 февруари]] [[2006]]
Последниот валцер (Режија Малден Крстевски, 2000)
* [[:en:|Главната страница]] на англо-јазичната Википедија во различни моменти:
Старогрчки митови и легенди (режија Младен Крстевски, 1999)
** [http://nostalgia.wikipedia.org/wiki/HomePage Главната страница] на [[20 декември]] [[2001]], од nostalgia.wikipedia.org
Стотиот клуч (режија Миле Грозданоски, 1999)
** [http://web.archive.org/web/20021010105340/www.wikipedia.org/wiki/Main_Page Главната страница] на [[10 декември]] [[2002]], од „[[Internet Archive]] Wayback Machine“
Во светот на бајките (режија Миле Грозданоски, 1999)
** [http://web.archive.org/web/20031202163536/en2.wikipedia.org/wiki/Main_Page Главната страница] на [[2 декември]] [[2003]], од „Internet Archive Wayback Machine“
Јордан Џинот (режија Димитар Христов, 1998)
 
Збогум на дваесетиот век (режија Александар Поповски/Дарко Митревски, 1998)
{{Викимедија фондација}}
На Балканот не се пие чај (режија Младен Крстевски, 1998)
[[Категорија:Пајажина 2.0]]
Заборавени (режија Младен Крстевски, 1995)
[[Категорија:Википедија| ]]
Проколнати (режија Младен Крстевски, 1994)
[[Категорија:Слободни енциклопедии]]
Пред дождот (режија Милчо Манчевски, 1994)
[[Категорија:Интернет-енциклопедии]]
Светло сиво (режија Александар Поповски/Дарко Митревски,1993)
[[Категорија:Општи енциклопедии]]
Биринчето (режија Стојан Стојаноски, 1992)
[[Категорија:Викија]]
Леонид Јанков (режија Стојан Стојаноски, 1992)
[[Категорија:Проекти на Викимедија]]
Сеобе (режија Саша Петровиќ, Србија/Франција, 1989)
 
Ѓорѓи Сугарев (режија Стојан Стојаноски, 1988)
{{Link FA|ceb}}
Викенд на мртовци (режија Коле Ангеловски, 1988)
Хај - фај (режија Владимир Блажевски, 1987)
Глас (Италија, 1996)
Среќна Нова 49 (режија Столе Попов, 1986)
Климент Охридски (режија С. Раваси, 1986)
Јазол (режија Кирил Ценевски, 1985)
Црвениот коњ (режија Столе Попов, 1983)
Од зад грб (режија Благој Андреев, 1983)
Скопски сновиденија (режија Димитрие Османли, 1983)
Јужна патека (режија Стево Црвенковски, 1982)
Време, води (режија Бранко Гапо, 1979)
Пресуда (режиа Трајче Попов, 1977)
Волшбното самарче (режија Ацо Алексов, 1975)
Прва вечер (режија Димитрие Османли, 1973)
Учителот (режија Васил Ќортошев)
Калуѓер (Австрија)
Мемед (режија Питер Устинов, Велика Британија)
Илинден (режија Димитрие Османли, )
Мемед, мојот татко (режија Изет Анај, Германија)
Анонимен корисник