Разлика помеѓу преработките на „Махатма Ганди“

поправка на правопис
(Одбиени последните 2 промени во текстот (од 79.126.236.123) и вратена ревизијата 3080536 на EmausBot)
(поправка на правопис)
'''Махатма Ганди''' ({{роден на|2|октомври|1869}} - {{починал во|Делхи}}, {{починал на|31|јануари|1948}}) бил индиски национален водач, [[хуманист]] и [[политичар]] кој се борел за помирување и соработка меѓу Индијците со [[хиндуизам|хиндуистичка]] и [[ислам|муслиманска]] вероисповед.
 
На 30 јануари 1948 година во [[Делхи]] бил убиен од еден хиндуистички фанатик. и не јади гомна хахаха
 
== Види исто така ==
Анонимен корисник