Разлика помеѓу преработките на „Марина Мијаковска“

нема опис на уредувањето
Мијаковска учествува на „Струшките вечери на поезијата 2010“ во Ноќ без интерпункција - поетски вечери на млади поети. Истата година ја издава совјата прва книга поетската збирка „Номадска душа“, во издание на „Антолог“.
 
Во мометот2012 работиМијаковска наја објавува својата магистарска теза и е во подготовка на својата втора книга -тема Есеифеминизам и книжевниженската критикисексуалност.
 
Во 2013 е добитник на „Караманова Награда 2013“<ref>[http://denesen.mk/web/2013/11/17/prodolzuva-manifestacijata-karamanovi-sredbi]</ref>.
== Творештво ==
Мијаковска е автор на неколку поетскати збирки, вклучувајќи ги делата:
Автор е на поетската збирка* „Номадска душа“, објавена во [[2010]] година, во издание на „Антолог“.;
* Стихозбирката „Куфери“, објавена во [[2012]] година, во издание на „Матица“;
* „Психоаналитичка Алхемија од Страсти“, објавена во [[2013]], издание на Совет на 40 Караманови Поетски Средби.
 
== Извори ==
[[Категорија:Македонски поети]]
<references />
[[Категорија:Скопјани]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.youtube.com/watch?v=ggrKx_yk-O0 Настап на поетесата Мијаковска на поетскиот фестивал „Песнило“ 2010]
 
 
[[Категорија:Македонски поети]]
[[Категорија:Скопјани]]
Анонимен корисник