Разлика помеѓу преработките на „Енергија“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
===Други видови енергија===
*'''Еластична енергија''' - [[енергија]] со која што располага истегната [[пружина]].
*'''Атомска енергија''' -во нуклеарните електрани, атомската енергија секористисе користи за добивање на електрична енергија.
*'''Гравитациска енергија''' -енергија што ја имаат телата коишто паѓаат на земјата.
*''Топлинска енергија''' - знаеме дека без сончевата енергија не би постоел живот на земјата, тоа е топлинска енергија.
Анонимен корисник