Разлика помеѓу преработките на „Друштво на писателите на Македонија“

с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:ДПМ лого.png|мини|десно|Лого на ДПМ]]
'''Друштвото на писателите на Македонија''' ('''ДПМ''') е здружение на [[писател]]ите од [[Македонија]]. Од [[мај]] [[2006]] функцијата претседател на ДПМ ја врши [[Јован Павловски]], кој пред десетина години два мандата беше на челната позиција на ДПМ.<ref>{{цитирана книга|last=Павловски|first=Јован|title=Друштво на писателите на Македонија 2000-2004: прилози за книжевниот живот во Република Македонија|publisher=Друштво на писателите на Македонија|date=2004|isbn=9789989855061}}</ref> Друштвото го издава и списанието „[[Стожер]]“.
 
Друштвото е формирано на [[13 февруари]] [[1947]] година од страна на осум писатели: [[Васил Иљоски]], [[Славко Јаневски]], [[Блаже Конески]], [[Ристо Крле]], [[Владо Малески]], [[Димитар Митрев]], [[Иван Точко]], [[Коле Чашуле]] и [[Ацо Шопов]]. За прв претседател на ДПМ е избран [[Блаже Конески]].