Разлика помеѓу преработките на „Хановер“

Одземени 99 бајти ,  пред 6 години
с
Бришење на "Panorama_AWD-Arenax.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Jameslwoodward|...
(replace File:Neues Rathaus Hannover Febr 2011.jpg, File renaming criterion #5: Correct obvious errors in file names (e.g. incorrect proper nouns or false historical dates))
с (Бришење на "Panorama_AWD-Arenax.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Jameslwoodward|...)
[[ФК Хановер 96]] (прекар ''Die Roten'' или 'Црвените') е локален [[фудбал]]скиот тим, кој игра во првата [[Фудбалска Бундеслига|Бундеслигата]]. Домашните натпревари се играат на [[АВД-Арена]], која била домаќин на натпреварите во [[Светско првенство во фудбал|светските првенства]] во [[Светско првенство во фудбал 1974|1974]] и [[Светско првенство во фудбал 2006|2006]] и [[Европско првенство во фудбал 1988|европското првенство 1988]]. Нивниот резервен тим ''Hannover 96 II'' игра во четвртата лига. Нивните домашни натпревари се играат на традиционалниот ''Eilenriedestadium'', додека не се префрлиле на АВД-Арената поради директивите од сојузот. ''[[Арминија Хановер|Arminia Hannover]]'' е друг многу традиционален фудбалски клуб во Хановер, кој игра во првата лига со години, но сега настапува во ''Niedersachsen-West Liga'' (Долна Саксонија-Лига Запад). Домашните натпревари се играат на ''Rudolf-Kalweit-Stadium''.
 
 
[[Податотека:Panorama AWD-Arenax.jpg|thumb|left|Внатре во [[АВД-Арена]]]]
 
Хановер е еден од германските центри за хокеј на мраз. ''Hannover Scorpions'' играат во врвната лига во Германија и нивните домашни натпревари се играат на ''[[ТУИ Арена]]''. ''Hannover Indians'' се вториот клуб во хокеј на мраз во Хановер кои играат на традиционалниот „PferdeTurm“. Иако играат само во втората лига и „Scorpions“ веќе биле германски прваци (во 2010), Хановерските Индијанци имаат силна фан поддршка. Ова е поради тоа што, Индијанците првично потекнуваат од Хановер, додека Шкорпиите се префрлиле од Ведемарк (Регион Хановер) во Хановер поради пристап до поголемиот пазар.