Разлика помеѓу преработките на „Стефан Душан“

Додадени 89 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 33 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q207303 (translate me))
=== Прогласувањето на Душан за цар во Скопје ===
 
Во меѓувреме српската војска започнала со освојувањата на Албанија. Во 1342-1343 година биле освоени: Кроја, Берат, Авлона, и Канина, а Драч останал под власт на Анжујците. Во Македонија биле освоени Лерин, Костур, и Воден а кон српската држава бил приклучен и Мелник како и териториите што ги држал Хреља. Во октомври 1345 год. се предал и Сер. Потоа биле заземени Драма и Филиполис,а исто така и крајбрежјето на Хрисопољ ( Кавала). По ова Стефан Душан се решил да го освои целото Византиско царство. „ Веднаш по заземањето на Сер се потпишал на една грчка повелба за блискиот манастир св. Јован Крстител на Микенската Гора како крал на Србија и Романија“<ref>Окт. 6854 (1354) Sathas Bibi graeca I 234-239</ref>. Истата година српскиот државен собор го прогласил Стефан за цар. Српската титула гласила цар на Србите и ГрцитеМакедонците, а во латинските и грчките преводи император на Србија и Романија. На 16 април 1346 год. во Скопје Стефан Душан бил крунисан за цар во присуство српскиот патријарх Јоаникиј и бугарскиот патријах Симеон како и охридскиот архиепископ /Македонски/. „Кралицата Елена била крунисана за царица, а синот Урош за крал“<ref>Увод у законик цара Стефана изд. Новаковиќа стр. 4</ref>. [[File:Krunisanje cara Dušana.jpg|thumb|left|200px|Крунисувањето на цар Душан]]
 
== Последните освојувања на Стефан Душан ==
1

уредување