Разлика помеѓу преработките на „Јохан Штраус (татко)“

обновување, изменета категоризација, илустрирање
(обновување, изменета категоризација, илустрирање)
[[File:Johann Strauss I (2).jpg|thumb|Johann Strauss I]]
'''Јохан Штраус ''' ([[14]] [[март]] [[1804]] - [[25 септември]] [[1849]])''' е [[австриски композитор]]. Учел [[виолина]] во [[Виена]], а потоа свирел во разни оркестри, каде што бил и [[диригент]]. Како [[диригент]] и [[композитор]], најмногу успех имал со своите валцери кои публиката од сè срце ги прифаќала. Напишал околу 150 валцери и многу други дела.
 
== Дела ==
=== Валцери ===
* -{Täuberln-Walzer op.}- 1 (1827)
* -{Wiener Carneval op.}- 3 (1828)
* -{Kettenbrücke-Walzer op.}- 4 (1828)
* -{Tivoli-Rutsch Walzer op.}- 39 (1830)
* -{Das Leben ein Tanz oder Der Tanz ein Leben! Walzer op.}- 49
* -{Elisabethen-Walzer op.}- 71
* -{Philomelen-Walzer op.}- 82
* -{Paris-Walzer op.}- 101 (1838)
* -{Wiener Gemüths-Walzer op.}- 116 (1840)
* -{Lorelei Rhein Klänge op.}- 154 (1843)
 
=== Полки ===
* -{Seufzer-Galopp op.}- 9
* -{Chineser-Galopp op.}- 20
* -{Einzugs-galopp op.}- 35
* -{Sperl-Galopp op.}- 42
* -{Fortuna-Galopp op.}- 69
* -{Jugendfeuer-Galopp op.}- 90
* -{Cachucha-Galopp op.}- 97
* -{Indianer-Galopp op.}- 111
* -{Sperl-Polka op.}- 133
* -{Beliebte Annen-Polka op.}- 137
* -{Piefke und Pufke Polka op.}- 235
 
=== Маршови ===
* -{[[Radetzky March]] op.}- 228 ([[1848]])
* -{Jellečić-Marsch op.}- 244
 
{{музика-никулец}}
 
[[Категорија:Австриски композитори]]
[[Категорија:Родени во 1804 година]]
[[Категорија:Починати во 1849 година]]
1.634

уредувања