Разлика помеѓу преработките на „Кислород“

Одземени 2 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на 79.126.180.232 (разговор), вратено на последната верзија на 분당선M
с (Отстрането уредувањето на 79.126.180.232 (разговор), вратено на последната верзија на 분당선M)
|-
|}
'''Кислород''' е [[хемиски елемент]] во [[Периоден систем|периодниот систем]]. Го има симболот '''О''' и [[атомски број]] 8. Зборот ''кислород'' доаѓа од двата [[Старогрчки јазик|старогрчки]] зборови ''οξυς (оксис)'' = киселина и ''γεινομαι (геиномаи)'' = содржи. Ова име било избрано бидејќи во периодот во кој бил детерминиран кислородот (доцниот [[18 век]]), се мислело дека сите [[Киселина|киселини]] содржат кислород. Овој хемиски елемент е доста распространет и може да се најде не само на [[Земја]]та, но и низ целата [[вселена]], најчесто [[Ковалентна врска|ковалентно]] сврзан со други елементи. Несврзаниот кислород (најчесто нарекуван и молекуларен кислород или O<sub>2</sub>, [[двоатомски молекул]]) се појавил уште во [[палеопротерозоик]]от (пред меѓу 2500 милиони години и 1600 милиони години) и како продукт од [[Метаболизам|метаболизмот]] на раните [[анаероб]]и ([[Археа|археи]] и [[Бактерија|бактерии]]).
'''Кислород''' a
е [[хемиски елемент]] во [[Периоден систем|периодниот систем]]. Го има симболот '''О''' и [[атомски број]] 8. Зборот ''кислород'' доаѓа од двата [[Старогрчки јазик|старогрчки]] зборови ''οξυς (оксис)'' = киселина и ''γεινομαι (геиномаи)'' = содржи. Ова име било избрано бидејќи во периодот во кој бил детерминиран кислородот (доцниот [[18 век]]), се мислело дека сите [[Киселина|киселини]] содржат кислород. Овој хемиски елемент е доста распространет и може да се најде не само на [[Земја]]та, но и низ целата [[вселена]], најчесто [[Ковалентна врска|ковалентно]] сврзан со други елементи. Несврзаниот кислород (најчесто нарекуван и молекуларен кислород или O<sub>2</sub>, [[двоатомски молекул]]) се појавил уште во [[палеопротерозоик]]от (пред меѓу 2500 милиони години и 1600 милиони години) и како продукт од [[Метаболизам|метаболизмот]] на раните [[анаероб]]и ([[Археа|археи]] и [[Бактерија|бактерии]]).
 
== Карактеристики ==
143

уредувања