Разлика помеѓу преработките на „Лост“

Додадени 1.859 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
(Ја заменувам страницата со ' Категорија:Механизми')
с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
{{Infobox Machine
| name = Лост
| image = Palanca-ejemplo.jpg
| caption = Лостот се користи за употреба на голема сила при мало растојание на едниот крај со употреба на мала сила на поголемо растојание на другиот крај.
| classification = [[проста машина]]
| industry = градежништво
| application =
| dimensions =
| weight = [[маса]]та [[множење|по]] [[гравитациска константа|забрзување на зем. тежа]]
| fuel_source = потенцијална и кинетичка енергија {механичка енергија}
| powered =
| self-propelled =
| wheels =
| tracks =
| legs =
| aerofoils =
| axles =
| components =потпора или стожер, товар и напор
| invented =
| inventor =
| examples =
}}
'''Лост''' претставува секое тврдо тело кое може да се врти околу една неподвижна точка (ослонец) и притоа му дејствуваат две сили кои се стремат да направат спротивни завртувања. Претставува една од шесте [[проста машина|прости машини]] опишани од ренесансните научници. Со употреба на мала сила со лостот може да се совладаат големи отпори. Најстарите записи за лостот потекнуваат од [[III век п.н.е.]] во списите [[Архимед]].
 
[[Категорија:Прости машини]]
[[Категорија:Механизми]]
143

уредувања