Разлика помеѓу преработките на „Света Луција“

Додадени 22 бајти ,  пред 6 години
с (oтстранета Категорија:Карипски земји со помош на HotCat)
== Административна поделба ==
{{Main|Административна поделба на Света Луција}}
Света Луција е поделена на 11 [[КвартериЧетврти наво Света Луција|квартеричетврти]] или секцииквартери, кои некогаш биле нарекувани области за време на британското контролирање. Тие се:
 
{| style="background:transparent;"
|
# [[Анс ла РајРеј (квартчетврт)|Анс ла Рај]]
# [[Кастри (квартчетврт)|Кастри]]
# [[Шоасел (квартчетврт)|Шоасел]]
# [[Дофин (квартчетврт)|Дофен]]
# [[Денеру (квартчетврт)|Денери]]
# [[Грос Ајлет (квартчетврт)|Грос Ајлет]]
# [[Лабори (квартчетврт)|Лабори]]
# [[Микуд (квартчетврт)|Микуд]]
# [[Праслин (квартчетврт)|Праслин]]
# [[Суфриер (квартчетврт)|Суфриер]]
# [[Вје Фор (квартчетврт)|Вје Фор]]
|width="600px"|
{{Карта на Света Луција}}