Разлика помеѓу преработките на „Епоним“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
* [[Атлас]] (џин во грчката митологија)
* [[Бојкот]] (Чарлс Бојкот, ирски агент)
* [[Гилотина]] — (ЏосефЖозеф-Игњас ГилотинГијотен, француски лекар)
* [[Хулиган]] (Патрик Хулиган, ирски разбојник)
* [[Алојз Алцхајмер]] — (Алцхајмерова болест)