Епоним: Разлика помеѓу преработките

Одземени 9 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Епоними''' ([[грчки јазик|гр.]] ''апонимон'' = „именувач“) се [[апелатив]]и (општи именки) по кои нештото го добило своето име/назив. Како за пример тоа може да биде место, временски период, некое откритие, итн, најчесто по некоја заслужна личност. Епонимите се пишуваат со мали почетни букви. Во повеќето случаи употребата на нештата чие име е епоним, неутралноопшто е прифатена. Додека постојат и случаи кога има сосема различна прифатеност за сосема слични работи – на пример луѓето припадници на христијанска религија го носат името „''[[христијани]]''” и се гордеат со тоа име, додека [[муслимани]]те негативно го примаат нивното именување како „''мохамедани''”.
 
Исто така важно е да се знае, дека трговските марки, кои го носат името на создателот на истите, не се епоними. „Форд” не е епоним за автомобилите од таа марка.
 
== Список на познати епоними ==
 
* [[Атлас]] (џин во грчката митологија)
* [[Бојкот]] (Чарлс Бојкот, ирски агент)