Пасиште: Разлика помеѓу преработките

Одземени 74 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 36 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q30121 (translate me))
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Планина Караџица 08.jpg|мини|десно|300п|Коњи и овци на пасиште на планината [[Караџица]]]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Fillmore.JPG|thumb|right|300px|Стадо [[говедо|говеда]] на пасиште]]
'''Пасиште''' е простор со бујна [[билка|билна]] вегетација каде се [[пасење|пасе]] [[копитар|копитен]] [[добиток]] како дел од [[фарма]] или [[чифлиг]]. Пред [[механизирано земјоделство|механизацијата на земјоделството]] пасиштето било главен извор на храна за [[добиток]]от и [[овца|овците]]. Тоа сѐ уште се употребува во голема мера, особено за [[природно живинарство]] и [[органско земјоделство]], бидејќи пасиштето дава многу подобри животни услови за животните. Напредокот на полето на [[раководена интензивна испаша|раководената интензивна испаша]] како и подобрувањата во технологијата на [[ограда|оградување]] довеле до обновен интерес во [[испаша]]та во 1990-тите.
 
Растенијата на едно пасиште можат да бидат [[треви]], [[зрнеста храна|зрна]] или мешавина. [[Луцерка]]та, [[детелина]]та и [[граор]]от како и [['ржна трева|'ржната трева]], [[ливадарка]]та, [[ветрушка]]та и други билки, зависно од условите, од кои најважни се видот на [[почва]]та, минималната годишна [[температура]] и количеството на [[врнеж]]и.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Висорамнина]]
* [[Влажна ливада]]
* [[Водена ливада]]
* [[Ливада]]
* [[Поле (земјоделство)|Поле]]