Финска православна црква: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q752470 (translate me)
Нема опис на уредувањето
Ред 24:
Главното седиште на православните христијани било во [[Република Карелија|Карелија]]. По крајот на [[Втората светска војна]], населението се раселило по целата земја, и со ова биле основани нови парохии. Во [[1950]] година биле основени две епархии, кои ја опфаќале целат земја. За централниот дел од земјата била основена Карелска епархија, а за јужниот, Хелсиншка епархија.
 
Денеска, црквата има ранг на автономна во рамките на Цариградската патријаршија. На чело на црквата се наоѓа архиепископот карелски и на сите Финци, Лав. Црквата денеска има три епархии, 24 парохии и два манасдтираманастира. Црквата го користи грегоријанскиот календар.
 
== Наводи ==
Анонимен корисник