Разлика помеѓу преработките на „Региони во Франција“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Нивната главна правна задача е да градат и одржуваат [[средно школо|средни училишта]].
 
Освен овие правни должности, регионите имаат значителни дискрециони трошоци за инфракструктура (образование, јавен транспорт, помош на универзитети и изтражни тела, помош за [[претприемач]]и). Заради ова, претседателствувањето на еден богат регион како [[Ил- де- Франс]] или [[Рона-Алпи]] е прилично високопрофилна функција.
 
== Региони ==