Разлика помеѓу преработките на „Казабланка (филм)“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 53 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q132689 (translate me))
'''''Казабланка''''' ([[1942]]) е култен [[САД|американски]] [[филм]], чие дејство се одвива во француски-контролираното [[Мароко]], во градот [[Казабланка]] за време на [[Втора светска војна|Втората светска војна]]. Режисер на филмот е [[Мајкл Куртиц]] а главните улоги ги имаат [[Хемфри Богарт]] како Рик Блејн и [[Ингрид Бергман]] како Илса Лунд. Филмот се фокусира на внатрешниот конфликт на Рик, по зборовите на ликот, меѓу [[љубов|љубовта]] и [[морал|моралноста]]: тој мора да избере меѓу неговата љубов кон Илса и правејќи ја вистинската работа, помагање на неа и на нејзиниот сопруг, лидер на отпорот, да побегнат од Казабланка за да продолжат со нивната борба против [[Фашизам|фашистите]].
 
Иако филмот претставува едно од најголемите остварувања на седмата уметност, со докажани актери и првокласни сценаристи, никој за време на продукцијата не очекувал ''Казабланка'' да биде нешто повеќе од просечно; <ref>{{цитирана веб страница | url = http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/19960915/REVIEWS08/401010308/1023 | last = Ebert | first = Roger | title = Казабланка (1942) | date = [[15 септември]] [[1996]]}}</ref> тојТој бил само еден од многуте филмови создадени од Холивуд секоја година. Филмот имал цврст, спектакуларен успех при првите прикажувања, користејќи го публицитетот на инвазијата на Сојузниците во Северна Африка. И покрај големиот број на различни сценаристи кои напорно и брзо сакале да адаптираат неприкажана театарска претстава на големото платно со цел да се забрза продукцијата, како и првата романтична главна улога на Богарт, ''Казабланка''„Казабланка“ освои три [[Оскар|оскари]] во 1943, вклучувајќи оскарОскар за најдобар филм. Ликовите, цитатите и музиката денес имаат статус на легендарност. Филмот постојано се рангира близу врвот на листите на најдобрите филмови на сите времиња.
 
Популарност Големата на филмот се гледа Во големиот број награди кои ова ремек дело ГИ има освоено. МегјуМеѓу нив се, 8 номинации за ОскараОскар од кои освојува три: Најдобар Биоскоп, Најдобра Режија и сценарио Најдобро.
Во 1999 се најдувазастанува на 2 место, е пред него само "Citizen Kane", топ 100 на листати на Американскиот Филмски Институт. Во 2007 на оваа листа "Casablanca" се најдунаоѓа на третото место. Пред него се "Цитизен Кане" на прво и "Тхе кум" на второ место како најдобри филмови на сите времиња.
Во 2006 година на сценариото "Casablanca" Во Категорија на 101 сценарију избрано е најдобро за сценарио на сите времиња.
репликатаРепликата од филмот "Play it Sam, Play "As Time Goes By ", се наогјанаоѓа на 28 место на Топ 100 репликареплики на сите времиња избрани од Американскиот Филмски Институт.
 
== Наводи ==
Анонимен корисник