Воздух: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (додадов врски и категории)
сНема опис на уредувањето
Воздухот е гасовите материја. Се состои од [[азот]] (78%), [[кислород]] (21%) и [[1]]% се други материи ([[јаглероден диоксид]], [[водород]], [[хелиум]], [[водна пареаѓѓпареа]] и други. Воздухот е основа за опстанок на животот на Земјата.
Најважна состојка на воздухот за животот на Земјата е кислородот. Него го користат и растенијата и животните.
Животните и човекот не можад да издржав без воздух повеќе од неколку минути. [[Растенија]]та, низ процесот [[фотосинтеза]], се најголеми производители на кислород, потоа [[алги]]те во [[вода]]та и [[фитопланктон]]ите.