Разлика помеѓу преработките на „Големи Езера“

Додадени 3 бајти ,  пред 7 години
с (Bot: Migrating 101 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7347 (translate me))
* [[Хјурон]] (третото најголемо по волумен; второ најголемо по површина)
* [[Ири]] (најмалото по волумен и најтрсковито)
* [[Онтарио (езеро)|Онтарио]] (второто најмало по волумен и најмало по површина, на многу пониска елевацијанадморска отколкувисина од останатите).
 
Езерата Мичиген и Хјурон, хидролошки поврзани, понекогаш се сметаат за еден ентитет: езеро Мичиген-Хјурон. Заедно, овие езера се поголеми по површина од Горното Езеро, но помали по вкупен воден волумен.