3 декември (починале): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1154]] 
|[[Папа Анастасиј IV|Анастасиј IV]], римски папа.
|-
|valign="top" align="right"|[[1533]] 
|[[Василиј III Московски]], кнез на Московското кнежество.
|-
|valign="top" align="right"|[[1888]] 
|[[Карл Цајс]], германски оптичар.
|-
|valign="top" align="right"|[[1919]] 
|[[Пјер Огист Реноар]], француски сликар.
|-
|valign="top" align="right"|[[1937]] 
|[[Атила Јожеф]], унгарски поет
|-
|valign="top" align="right"|[[1949]] 
|[[Елин Пелин]], бугарски [[писател]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1965]] 
|[[Благоја Стефановски - Гојчо]], македонски револуционер.
|-
|valign="top" align="right"|[[1980]] 
|[[Драги Костовски]], македонски [[артист]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1991]] 
|[[Стојан Гогов]], доајен на [[Народен театар „Антон Панов“|народниот театар „Антон Панов“]] од [[Струмица]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1993]] 
|[[Саво Костовски]], македонски првоборец.
|-
|valign="top" align="right"|[[1994]] 
|[[Франтишек Вацлав Мареш]], професор по [[славистика]].
|}
<noinclude>