Разлика помеѓу преработките на „Еркер“

Додадени 69 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Bitolska kukja 04.jpg|мини|десно|Еркер на куќа во [[Битола]]]]
'''Еркер''' ([[германски јазик|германски]]: ''Erker'') е тип на [[прозорец]] кој се издава од главниот [[ѕид]] од некоја куќа или зграда, сочинувајќи додатен простор на една соба. Еркерот по облик може да биде квадратен или [[многуаголник|повеќеаголен]]. Најкористените агли се 90°, 45° andи 30°.
 
Во [[Република Македонија|Македонија]] постојат два типа на вакви прозорци - ''традиционален'' и ''класичен''. Традиционалните еркери ги среќаваме низ целата земја, а особено добри примероци има во [[Охрид]] и [[Струга]]. Класичните еркери пак, можат да се најдат во многу градови во државата, во помала или поголема мера. Добар пример за ваквите еркери е [[Ристиќева палата|Ристиќевата палата]] во [[Скопје]].
* [[Баџа]]
* [[Ориел-прозорец]]
 
 
{{Никулец за архитектура}}
 
[[Категорија:Прозорци]]
[[Категорија:Архитектонски елементи]]