Разлика помеѓу преработките на „Портик“

Одземени 124 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q185600 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:vrsudport.jpg|thumb|right|250px|Портикото на Врховниот Суд на САД]]
'''Портико''' е [[трем]] или пасаж со покрив кој се потпира на [[столб]]ови непосредно пред влезот на една зграда.
* [[Лоџија]]
* [[Стоа]]
* [[ОпистодомосОпистодом]]
* [[Пронаос]]
 
 
[[Категорија:Архитектонски елементи]]
[[Категорија:Архитектонски глосар]]