Разлика помеѓу преработките на „Еркер“

Додадени 59 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 30 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q91416 (translate me))
с
[[Податотека:Bitolska kukja 04.jpg|мини|десно|Еркер на куќа во [[Битола]]]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Еркер''' ([[германски јазик|германски]]: ''Erker'') е тип на [[прозорец]] кој се издава од главниот [[ѕид]] од некоја куќа или зграда, сочинувајќи додатен простор на една соба. Еркерот по облик може да биде квадратен или [[многуаголник|повеќеаголен]]. Најкористените агли се 90°, 45° and 30°.