Џонатан Свифт: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
=== Младост ===
Роден е во [[Даблин]] како второ дете на Џонатан и Абигејл Ерик Свифт. Татко му е роден во [[Ирска]], а мајка му во [[Англија]]. Неговиот татко починал седум месеци пред неговото раѓање. За неговото детство малце се знае, а фактите за него често се контрадикторни. Се верува дека мајка му се вратила во [[Англија]] додека Џонатан бил многу млад. Го оставила Џонатан кај фамилијата на својот татко. За младиот Џонатан најмногу се грижел неговиот вујко Годвин. Годвин го пратил Џонатан во гимназијата Килкени заедно со неговите роднини.
Од [[1682]] студирал на колеџот Тринити во [[Даблин]], на кој дипломирал во [[1686]] година. Додека ја спремал магистратурата, поради политичките немири бил принуден да замине во [[Англија]]. Мајка му му помогнала да постане секретар и личен помошник на Сер Вилијам Темпл. Вилијам Темпл бил дипломат, кој бил заслужен за Тројниот сојуз од [[1668]] г.
 
:„Никогаш не се чудам што гледам злобни луѓе, но често се чудам што ги немам видено да се засрамат“