Џонатан Свифт: Разлика помеѓу преработките

Додадени 154 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Од [[1682]] студирал на колеџот Тринити во [[Даблин]], на кој дипломирал во [[1686]] година. Додека ја спремал магистратурата, поради политичките немири бил принуден да замине во [[Англија]]. Мајка му му помогнала да постане секретар и личен помошник на Сер Вилијам Темпл. Вилијам Темпл бил дипломат, кој бил заслужен за Тројната Алијанса [[1668]].
 
"Никогаш:„Никогаш не се чудам што гледам злобни луѓе, но често се чудам што ги немам видено да се засрамат"засрамат“
 
Џонатан Свифт
 
{{Ирска-био-никулец}}
{{Англија-био-никулец}}
 
{{О
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Џонатан Свифт}}
 
[[Категорија:Англиски писатели]]
[[Категорија:Ирски писатели]]
[[Категорија:Англикански христијани од Англија]]