Разлика помеѓу преработките на „Денес над Македонија“

с
с (Bot: Migrating 41 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q185128 (translate me))
 
== Историја на химната ==
[[Податотека:Macedonian Anthem Monument, Struga.JPG|мини|лево|Спомен плоча во [[Струга]] со натпис:</br>
„Во ноќта спроти Новата 1942 година</br>
струшката младина организирана од</br>
КПЈ и СКОЈ во градот Струга</br>
првпат ја испеа песната</br>
„Денес над Македонија се раѓа</br>
ново сонце на слободата.“</br>
Од таа ноќ песната се носеше од</br>
уста на уста низ цела окупирана</br>
но непокорена Македонија.</br>
Граѓаните на град Струга“]]
[[Податотека:Himna na Makedonija-ukaz.gif|150px|right|thumb|Указ за химна на Македонија од 1992.]]
Химната на [[Македонија]] е напишана од македонскиот автор [[Владо Малески]], во [[1941]] година а за прв пат се изведува на пречекот на новата [[1942]] година во [[Струга]] во куќата на [[Сотир Шута]]. Химната била изведена за прв пат таа вечер каде присуствувале активисти на ослободителното движење на Македонија од Струга и струшкиот регион.<ref>[http://www.org.mk/struga-heritage/tekst.asp-lang=mac&tekst=5.htm Културно наследство на Струга]</ref>