Разлика помеѓу преработките на „Париска мировна конференција (1919)“

с
Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
|image = Council of Four Versailles.jpg
|image_width = 200px
|caption = Големата четворка: [пењрррррррррррррррљњњњсадзџџ[Дејвид Лојд Џорџ]], [[Виторио Орландо]], [[Жорж Клемансо]] и Судро[[Вудро Вилсон]].
|name = Париска мировна конференција
|long_name = Договор за крај на Првата светска војна
'''Париската мировна конференција''' била во 1919год. Конференцијата била организирана од страна на победниците на [[Првата светска војна]] за да се воспостави мировен договор меѓу сојузниците и поразените централни сили. Конференцијата била отворена на [[18 јануари]] [[1919]] година - [[21 јануари]] [[1920]] година, со неколку прекини.
 
== ????????Преглед ==
 
Следните договори биле постигнати во рамките на Версајскиот систем за безбедност:
* [[Бугарија]] ([[Нејски мировен договор]], [[27 ноември]], [[1919]] година),
* [[Унгарија]] ([[Тријанон договор]], [[4 јуни]], [[1920]] година),
* [[МакедонијаТурција]] ([[Севрски договор]]), [[10 август]] [[1920]], подоцна изменет [[договорот од Лозана]], [[27 јануари]] [[1924]] година.
 
[[Рапалски договор]] (Кралството на [[СХС]] и Кралството [[Италија]]);подоцна изменет [[договорoт од Рим]] [[27 јануари]] [[1924]] година.
143

уредувања