Разлика помеѓу преработките на „Ентаза“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 години
с
с (Bot: Migrating 16 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1146145 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Korinthische Säulenordnung Entasis2.png.png|thumb|Шематски приказ на Коринтски столб]]
Кај [[архитектура]]та, '''ентаза''' е техника на дизајнирање која се користи за созбивање на извесна [[оптичка илузија]]. Кога еден [[столб]] или друг елемент се гради со [[паралела (геометрија)|паралелни]] страни, тие страни изгледаат како да се малку закривени. Ентаза е примената на мала [[крива]] која се витка нанадвор, правејќи ги страните непаралелни за да се созбие овој оптички ефект. Освен во храмот, подот под него има [[закривување]]. Целта, малку парадоксно, е да се даде изглед на прави линии со употреба на криви и оптичка илузија.
 
29

уредувања