Разлика помеѓу преработките на „Денис Мењшов“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за велосипедист
|name name = Денис Мењшов
|image image = Denis Menchov TR 2011.jpg
| caption = Мењшов на [[Тур де Романди 2011]]
|fullname fullname = Денис Николаевич Мењшов
|nickname nickname = Тивкиот убиец<br> Папата <br>Дени<ref>{{цитирананмс|url=http://autobus.cyclingnews.com/road/2009/giro09/?id=/features/2009/giro09_menchov_sastre|title=Giro вебd'Italia страницаfeature|accessdate=10 јули 2009|date=19 мај 2009|publisher=cyclingnews.com}}</ref>
| birth_date = {{birth date and age|1978|1|25|df=y}}
|url= http://autobus.cyclingnews.com/road/2009/giro09/?id=/features/2009/giro09_menchov_sastre
| birth_place = Орел, [[Советски Сојуз]]
|title= Giro d'Italia feature
|height height = 1,80 м
|accessdate= 2009-07-10
|weight weight = 65 кг
|date= 19 мај 2009
|currentteam = Пензиониран
|publisher= cyclingnews.com
|discipline discipline = Друмски велосипедизам
}}</ref>
|role role = Возач
| birth_date = {{birth date and age|1978|1|25|df=y}}
|ridertype ridertype = Универзален возач
| birth_place= Орел, [[Советски Сојуз]]
|proyears proyears = 2000–2004<br />2005–2010<br />2011<br />2012–2012–2013
| height = 1,80 м
|proteams proteams = {{ct|GCE|2000}}<br />{{ct|RAB|2005}}<br />{{ct|FOT|2011}}<br>{{ct|KAT|2012}}
| weight = 65 кг
|majorwins majorwins = '''[[Гранд Тур (велосипедизам)|Гранд Тур]]'''
| currentteam = {{ct|KAT}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| role = Возач
| ridertype = Универзален возач
| proyears = 2000–2004<br />2005–2010<br />2011<br />2012–
| proteams = {{ct|GCE|2000}}<br />{{ct|RAB|2005}}<br />{{ct|FOT|2011}}<br>{{ct|KAT|2012}}
| majorwins = '''[[Гранд Тур (велосипедизам)|Гранд Тур]]'''
: '''[[Тур де Франс]]'''
::[[Пласман за млад возач на Тур де Франс|Пласман за млад возач]] ([[Тур де Франс 2003|2003]])
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
:Национален хронометарски првак (2012)
|updated updated = 1026 мартноември 2013
}}
 
'''Денис Николаевич Мењшов''' (роден на {{роден|25|јануари|1978}} во [[Орел (Русија)|Орел]]) е поранешен [[Русија|руски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој возипоследно возел за екипата {{ct|KAT}}.<ref name="Menchov Katusha">{{cite news|url= http://uk.eurosport.yahoo.com/12122011/58/russian-menchov-joins-katusha.html |title=Русинот Меншов оди во Катјуша |date=12 декември 2011|accessdate=3 јануари 2012|work=Yahoo!Eurosport |publisher=TF1 Group|agency=Reuters}}</ref> Тој е возач за генерален пласман, специјалист во искачување и многу добар хронометраш. Во 2005 ја освоил [[Вуелта а Еспања]], која ја освоил по вторпат во 2007. Мењшов исто така ја освоил и [[Џиро д’Италија]] во 2009 и завршил втор на [[Тур де Франс]] во 2010, станувајќи првиот Русин кој успеал во тоа.
 
== Професионална кариера ==
== Надворешни врски ==
{{Ризница-врска|Denis Menchov}}
 
* {{trapfriis|russia.Menchov.htm}}
* {{Official websiteОфицијална|http://www.menchov.ru/eng/}}
* [http://en.denis-menchov.com Неофицијална лична страница]
 
{{Возачи во Катјуша}}