Разлика помеѓу преработките на „Окрузи во Германија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Landkreise, Kreise und kreisfreie Städte in Deutschland.svg|thumb|Карта на германските окрузи. Жолтите окрузи се урбани, белите се рурални.]]
 
[[Округ|Окрузите]] наво Германија се познати какопод [[германски јазик|германски]]:името '''''Landkreise''''', освен во покраините [[Северна Рајна-Вестфалија]] и [[Шлезвиг-Холштајн]], каде што тие се познати како [[германски јазик|германски]]: '''''Кreise''''' (еднина: '''''Landkreis''''' и '''''Кreis''''').
 
Окрузите се средно ниво на администрација помеѓу покраините (германските држави) и заедниците или општинските влади (општини). Тие не треба да се поистоветуваат со поголемиот ''владин'административен округ''' („Regierungsbezirk“''[[Административно подрачје (Германија)|Regierungsbezirk]]''). Тие одговараат на третото ниво на административни единици на Номенклатурата на територијални единици за статистика (НУТС 3).
 
Насловот на [[германски јазик|германски]]: „Reichskreis“ (кралски округ) бил доделен на група држави во [[Свето римско царство|Светото римско царство]].
 
 
== Видови окрузи ==
 
* [[Сојузни покраини во Германија]]
* [[:de:Liste der Landkreise in Deutschland|Wikipedia list with populations and area in km²]] {{de icon}}
 
== Наводи ==
[[Категорија:Окрузи во Германија]]
[[Категорија:Поделба на Германија]]
[[Категорија:Германија-поврзани листи]]