Разлика помеѓу преработките на „Линукс“

Додадени 1.055 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 31.11.117.97 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot
с (Отстрането уредувањето на 31.11.117.97 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
 
{{Никулец од областа на информатиката}}
[[Податотека:Tux.svg|thumb|150px|[[Такс]], маскотата на Линукс]]
[[Податотека:Tux.svg|thumb|150px|[[Такс]], маскотата на Лину9.04 Постојат повеќе од 300 различни дистрибуции на ГНУ/Линукс. На почетокот Линукс бил развиван и користен од стран Од тогаш па наваму како алтернатива на неслободните [[Unix]] и [[Microsoft Windows]], Линукс ја има добиено поддршката на неколку од мамутите во индустријата за информатичка технологија како што се [[IBM]] и [[Hewlett-Packard]]. Линукс исто така станува сè попопуларен како оперативен систем за работни станици (работна површина). Аналитичарите го препишуваат овој успех на независноста од компаниите, ниската цена за имплементација, безбедноста и стабилноста.
[[Податотека:Ubuntu_9.04_Jaunty_Jackalope.png|220px|thumb|right|[[ubuntu]]]]
'''Линукс''' (познат и како '''ГНУ/Линукс''') е јадро т.е. [[Податотека:Tuxкернел]] за [[оперативен систем]].svg|thumb|150px| Започнат е како хоби проект на [[ТаксЛинус Торвалдс]] во [[1991]], маскотатаа со помош на Лину9огромен број програмери од целиот свет, денес е еден од најпознатите примери за [[Слободен софтвер]]. Терминот Линукс се однесува стриктно на Линукс кернелот, но денес често се користи за да се опише целиот оперативен систем, кој е всушност комбинација на Линукс кернелот и [[ГНУ]] алатките. Оттаму, фер и правилно e користењето на терминот „ГНУ/Линукс“ во контекст на оперативниот систем во целост.04 Постојат повеќе од 300 различни дистрибуции на ГНУ/Линукс. На почетокот Линукс бил развиван и користен од странстрана на ентузијасти. Од тогаш па наваму како алтернатива на неслободните [[Unix]] и [[Microsoft Windows]], Линукс ја има добиено поддршката на неколку од мамутите во индустријата за информатичка технологија како што се [[IBM]] и [[Hewlett-Packard]]. Линукс исто така станува сè попопуларен како оперативен систем за работни станици (работна површина). Аналитичарите го препишуваат овој успех на независноста од компаниите, ниската цена за имплементација, безбедноста и стабилноста.
 
[[Категорија:Linux| ]]
{{Link FA|ar}}
{{Link FA|de}}
никѕлец е од областа на информатиката