Разлика помеѓу преработките на „Кинески јазик“

Додадени 8 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
|lc4=cmn|ld4=мандарински|ll4=мандарински јазик
|lc5=cpx|ld5=пу сјен|ll5=пу сјен
|lc6=czh|ld6=хуиџоухуејџоу|ll6=Хуихуеј (јазик)
|lc7=czo|ld7=мин џунг|ll7=мин џунг
|lc8=gan|ld8=ган|ll8=ган (јазик)
Кинеската лингвистика во последно време разликува и три други групи:
* [[Чин (јазик)|чин]] 晉/晋 од Мандаринскиот
* [[ХуиХуеј (јазик)|хуихуеј]] 徽 од Ву
* [[Пингхуа|пинг]] 平話/平话 делумно од Кантонскиот