Махараштра: Разлика помеѓу преработките

Додадени 46 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 81 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1191 (translate me))
сНема опис на уредувањето
 
== Демографија ==
Махараштра представува втора индиска држава по бројот на население. Има 96.752.247 жители. Само 11 земји од светот имаат повеќе население од Махараштра. Градско население сочинува 42.4% од вкупното население. Службен јазик је [[марати јазик|марати јазикот]], кој го зборува мнозинството на населението. Сепак во [[Мумбај]], како космополитски град се зборуваат и [[хинди]], [[гуџаратигуџаратски јазик|гуџаратски]] и [[англиски]]. Мнозинска религија е хиндухиндуизмот со 80.,2% верници, а муслиманите сочинуваат 10.,2%, будистите 6%, а џаинисти и христијаните по 1%.
=== Најголеми градови ===
(Спрема пописот од 2001.)