Разлика помеѓу преработките на „Џон Ф. Кенеди“

Одземени 90 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 115 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9696 (translate me))
с
| фусноти =
}}
'''Џон Фицџералд Кенеди''' ({{lang-en|John Fitzgerald Kennedy}}); ({{роден на|29|мај|1917}} –
{{починал на|22|ноември|1963}}) исто така познат и по неговите иницијали ЏФК, беше триесет и петиотпетти [[Претседател на САД]]. Неговиот мандат траеше од [[1961]], до неговиот [[Атентат на Џон Кенеди|атентат]] во [[1963]] г.
 
По [[Втора светска војна|Втората светска војна]] служел во морнарицата на [[Тихи Океан|Пацификот]], а по војната бил новинар. Во [[1947]] година бил избран во Конгресот, а во [[1952]] година станал сенатор. За претседател на САД бил избран во [[1960]] година, а инавгуриран на [[20 јануари]] [[1961]] година. Бил најмлад претседател во историјата на САД.