Разлика помеѓу преработките на „Витамин“

Одземени 1.915 бајти ,  пред 7 години
(Reverted to revision 3081290 by Bjankuloski06. (TW))
| 1922 || Витамин E ([[Токоферол]])|| Масло од никулецот од житото, </br> нерафинирани растителни масла
|-
| 1 and Future of Vitamins"]</ref>
| 1926 || [[Кобаламин|Витамин B<sub>12</sub>]] (Кобаламини) || [[Црн дроб]], [[јајца]], </br> животински производи
|-
| 1929 || Витамин K<sub>1</sub> ([[Филокинон]]) || Листест зеленчук
|}
Вредноста да се јаде посебна храна за да се одржи здравјето била позната уште многу пред витамините да бидат идентификувани. Античките Египќани знаеле дека еден човек хранејќи се со [[црн дроб]] може да се излекува од [[ноќно слепило]], болест за која сега се знае е предизвикана од недостиг на [[витамин А]].<ref name="Challem"/> Развојот на прекуокеанските патувања во текот на ренесансата, резултирал со подолги периоди без пристап на свежо овошје и зеленчук и голем дел од луѓето на бродовите се разболувале поради недостиг на витамини.
 
Во 1747 година, шкотскиот хирург [[Џејмс Линд]] открил дека овошјето од родот [[Citrus]] ја спречува појавата на [[скорбут]], особено смртоносна болест, при која не доаѓа до правилно формирње на [[колаген]], предизвикувајќи слабо заздравување на раните, краварење на непцата, тешка болка и смрт.<ref name="Challem">Jack Challem (1997). [http://web.archive.org/web/20051130103653/http://www.thenutritionreporter.com/history_of_vitamins.html "The Past, Present and Future of Vitamins"]</ref>
 
Во 1912 година полскиот биохемичар [[Казимир Функ]] изолирал комплекс на микронутриенти и предложил комплексот да биде наречен „витамин“.
Анонимен корисник