Разлика помеѓу преработките на „Озонска обвивка“

Додадени 1.817 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на MerlIwBot
(mamaladfa)
с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на MerlIwBot)
 
== Уништување на озонската обвивка ==
[[Податотека:TOMS Global Ozone 65N-65S.png|thumb|lefleft|350px|Глобална месечна просечна количина на вкупниот озон од 1980.]]
 
Научниците веруваат дека нивото на озон се менува периодично како последица на постојаните природни циклуси како што се годишните времиња, ветровите и разните долгорочни варијации на сончевото зрачење. Истотака, [[вулкан]]ски ерупции можат да исфрлат материјал во атмосферата кој може да води до уништување на озонот.
 
 
Почнувајќи од раните 1970-ти, научниците нашле докази дека човечките активности го нарушуваат озонскиот баланс или рамнотежа. Човечкото создавање на хемикалии кои содржат хлор, како што се [[хлорофлурокарбонатите]] (CFC) додале дополнителен фактор кој го уништува озонот. CFC се соединенија составени од хлор, [[флуор]] и [[јаглерод]] сврзани заедно.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.eia.doe.gov/oiaf/1605/archive/gg97rpt/chap5.html|title=Halocarbons and Other Gases|accessdate=2008-06-24|language=English|author=Energy Information Administration/Emissions of Greenhouse Gases in the United States 1996|date=[[2008-06-24]]}}</ref> Бидејќи тие се многу стабилни молекули, не реагираат лесно со други хемикалии во долниот дел на атмосферата. Една од неколкуте сили која може да го расцепи молекулот на CFC е УВ-зрачењето. Во долната атмосфера, CFC молекулите се заштитени од УВ-зрачење од самата озонска обвивка. Така CFC молекулите може да мигрираат недопрени нагоре кон стратосферата. Иако CFC молекулите се потешки од возухот, воздушните струења и процесите на мешање на атмосферата ги носат во стратосферата.
 
 
ферата. Една од неколкуте сили која може да го расцепи молекулот на CFC е УВ-зрачењето. Во долната атмосфера, CFC молекулите се заштитени од УВ-зрачење од самата озонска обвивка. Така CFC молекулите може да мигрираат недопрени нагоре кон стратосферата. Иако CFC молекулите се потешки од возухот, воздушните струења и процесите на мешање на атмосферата ги носат во стратосферата.
 
Кога молекулите на CFC се во стратосферата, тие веќе не се заштитени од ултравиолетовите зраци. Бомбардирани од сончевото УВ-зрачење, CFC молекулите се распаѓаат, ослободувајќи атоми на хлор. Слободните атоми на хлор тогаш реагираат со озонските молекули, земајќи еден кислороден атом за да формираат хлор моноксид, оставајќи молекули на обичен кислород.
143

уредувања