Разлика помеѓу преработките на „Компас“

Додаден 1 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Kompas Sofia.JPG|thumb|220px|Мал џебен компас]]
 
'''Компас''' или '''магнетен компас''' или '''морнарски компас''' е навигациски инструмент за пронаоѓање на правецот споредено со земјиниот [[магнетен пол]]. Се состои од магнетизирана стрелка која се врти во според правецот на [[Земјино магнетно поле|земјиното магнетно поле]]. Лицето на компасот обично ги покажува страните на светот, орентација. — [[север]], [[југ]], [[исток]] и [[запад]].
 
{{никулец}}
Анонимен корисник