Разлика помеѓу преработките на „Водоземци“

Одземени 28 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Тиверополник|Ти...
с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Тиверополник|Ти...)
 
== Кожа ==
Телото на на водоземцитевлечугите е покриено со сува кожа без кожни жлезди, врз неа има рожни стргунки кои го спречуваат испаруваат испаруванјеиспарувањето на водата. Кај желките стргунките меѓусебно се сраснати и формираат заштитен оклоп.Во кожата постојат пигментни клетки, поради што повеќето влечуги се одликуваат со јаки живи бои.
водата. Кај желките стргунките меѓусебно се сраснати и формираат заштитен оклоп.
Во кожата постојат пигментни клетки, поради што повеќето влечуги се одликуваат со јаки живи бои.
 
== Начин на живот ==
143

уредувања