Магнетен пол: Разлика помеѓу преработките

Додадени 709 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Север Цели За Да Се Весели Тулумби Бели Ајмо У Напат Заједно Да Победимо Тулумби Да Једемо !! Гоки}}
''Оваа страница се однесува на магнетните полови. За друго значење види [[пол (објаснување)]].''
----
 
'''Магнетните полови''' се половите на еден магнет. Тие се определени според магнетините полиња што се наоѓаат во близина на оските на [[земјина ротација|ротација]] на [[Земја|Земјата]]. Северниот магнетен пол се наоѓа на [[јужен пол|јужниот пол]] на Земјата, додека пак јужниот магнетен пол се наоѓа на [[северен пол|северниот пол]] на земјата.
 
[[Категорија:Магнетизам]]
143

уредувања