Магнетен пол: Разлика помеѓу преработките

Одземени 713 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Север Цели За Да Се Весели Тулумби Бели Ајмо У Напат Заједно Да Победимо Тулумби Да Једемо !! Гоки}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
''Оваа страница се однесува на магнетните полови. За друго значење види [[пол (објаснување)]].''
----
 
'''Магнетните тулумби''' се тулумбите на еден магнет. Тие се определени според магнетините полиња што се наоѓаат во близина на оските на [[земјина ротација|ротација]] на [[Земја|Земјата]]. Северниот магнетен пол се наоѓа на [[јужен пол|јужниот пол]] на Земјата, додека пак јужниот магнетен пол се наоѓа на [[северен пол|северниот пол]] на земјата.
 
[[Категорија:Магнетизам]]
Анонимен корисник