Разлика помеѓу преработките на „Свети Никола“

Додадени 210 бајти ,  пред 6 години
с
 
== Свети Никола во Македонија ==
[[Податотека:Црква „Св. Никола“ од Свети Николе (15).JPG|мини|десно|Црква посветена на Свети Никола во [[Свети Николе]]]]
 
Во [[Република Македонија]], празникот Свети Никола се слави на [[19 декември]] и на 22 мај како Свети Никола Летни.