Разлика помеѓу преработките на „Централна банка на Иран“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox central bank
 
|bank_name_in_local = بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران
'''Централната банка на Иран''' ([[персиски јазик|персиски]]: ''بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران'') е [[централна банка]] на [[Иран]]. Моментален гувернер на банката е Валиола Сејф.
|image_1 = CB Approximated Logo.svg
|image_title_1 = Logo
|image_2 = Markazi bank Tehran.jpg
|image_title_2 = Седиштето на банката во Техеран
|headquarters = [[Техеран]], [[Иран]]
|established = 1960<ref>{{нмс|url=http://www.cbi.ir/Page/GeneralInformation.aspx |title=Општи информации |publisher=Cbi.ir |date=2011-09-19 |accessdate=2012-01-08}} {{en}}</ref>
|ownership = државна<ref name="CBI1">http://www.cbi.ir/page/2234.aspx</ref>
|president = Валиола Сејф
|leader_title = Гувернер
|president2 =
|leader_title2 =
|bank_of = [[Iran]]
|currency = [[ирански ријал]]
|currency_iso = IRR
|website = [http://www.cbi.ir/default_en.aspx www.cbi.ir]
|footnotes =
}}
'''Централната банка на Иран''' ([[персиски јазик{{lang-fa|персиски]]: ''بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران''}}) е [[централна банка]] на [[Иран]]. Моментален гувернер на банката е Валиола Сејф.
 
== Гувернери на централната банка на Иран ==
 
[[Податотека:500rial Iran.jpg|thumb|250px|десно|500 [[ирански ријал]]и]]
[[Податотека:1000rial Iran.jpg|thumb|250px|десно|1.000 ријали од [[1961]] г. со ликот на шахот [[Мохамед Реза Пахлеви]]]]
 
{| class="wikitable"