Разлика помеѓу преработките на „Парис (митологија)“

→‎Судот на Парис: го описав писа
(→‎Судот на Парис: го претставив богатството за лугето)
(→‎Судот на Парис: го описав писа)
[[Хермес]] со трите кандидатки дошол на гората Ида. На средбата со Парис, сите три се обиделе да го подмитат Парис. [[Хера]] му понудила да го направи крал на [[Европа]] и [[Азија]], а [[Атена (митологија)|Атена]] му рекла дека ќе му даде мудрост и воена вештина. [[Афродита]] му ја понудила раката на најубавата смртна жена на светот, а тоа била [[Елена]], жената на кралот [[Менелај]]. Парис ја прогласил нејзе за најубава и ѝ го дал јаболкото.
парис нудел најразновидни богатстава
парис бил педер
 
==Тројанската војна==
Анонимен корисник