Разлика помеѓу преработките на „Бен Хур“

Додадени 29 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 46 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q180098 (translate me))
с
{{Infobox film
| name = Бен- Хур
| image = Ben hur 1959 poster.jpg
| image_size =
| caption = Филмскиот плакат за „Бен Хур“
| screenplay = Карл Тјунберг<br />''без заслуга'':<br />Гор Видал<br />Кристофер Фрај<br />Максвел Андерсон<br />С. Н. Бермен
| narrator = Финлеј Кјури
| starring = [[Чарлтон ХистонХестон]]<br />[[Џек Хокинс]]<br />Хаја Харарит<br />Стивен Бојд<br />Хју Грифит
| director = [[Вилијам Вајлер]]
| producer = Сем Зимбалист
| music = Миклос[[Миклош РосаРожа]]
| cinematography = Роберт Л. Сјутерс
| editing = Џон Данинг<br />Ралф Винтерс
| language = [[Англиски јазик|Англиски]]
| budget = [[Американски долар|$]]15 милиони
| gross = $146.,9 милиони
}}
'''Бен- Хур''' е [[америка]]нски [[Историски филм|историски]] [[филм]] од [[1959]], режиран од [[Вилијам Вајлер]]. Сценариото на филмот е засновано на романот на [[Лу Валас]] издаден во [[1880]]. Главните улоги во филмот ги толкуваат [[Чарлтон ХистонХестон]], [[Стивен Бојд]], [[Џек Хокинс]] и [[Хаја Харирит]]. „Бен- Хур“ освоил четири [[Награди Златен глобус|златни глобуси]] и рекордни 11 [[Филмска награда на академијата на САД|оскари]], со што го зачувал овој рекорд во добиени оскари сè до 14-те освоени од „[[Титаник (филм)|Титаник]]“ и единаесетте од „[[Господар на прстените:Враќањето на кралот (филм)|Господар на прстените:Враќањето на кралот]]“.
 
{{САД-филм-никулец}}
== Надворешни врски ==
 
* {{IMDb title|0052618|Бен- Хур}}
 
{{ОскарФилм}}