Разлика помеѓу преработките на „Легура“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q37756 (translate me))
с
[[Податотека:Steel wire rope.png|мини|[[Челик]]от е метална легура чија главна компонента е [[железо]]то, со содржина на [[јаглерод]] помеѓу 0.,02% и 2.,14% од вкупната маса.]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Steel wire rope.png|мини|[[Челик]]от е метална легура чија главна компонента е [[железо]]то, со содржина на [[јаглерод]] помеѓу 0.02% и 2.14% од вкупната маса.]]
'''Легурите''' се смеси од два или повеќе [[метал]]и. Притоа, легурите може да бидат составени од смеса на метал и метал, како и од метал и [[неметал]]. Затоа легурите се нарекуваат уште и ''цврсти [[раствор]]и''.
 
Легурите се двокомпонентни или повеќекомпонентни системи на метали кои првенствено имаат метален карактер и [[Физика|физички]] својства слични на металите. Тие се поделени во две главни групи: ''цврсти раствори'' и ''интерметални соединенија''.
 
[[Категорија:Легури| ]]
[[Категорија:Хемиски смеси]]