Географија на Црна Гора: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
{{Внимание}}
[[Податотека:Un-montenegro_mk.svg|мини|десно|300п|Карта на Црна Гора]]
'''Географијата на [[Црна Гора]]''' е поим со кој се опфаќаат географските, климатските и демографските карактеристики на државата. Црна Гора е балканската држава, која претежно е планинска. Државата има поволна географска положба поради тоа што има излез на море.
 
== Местоположба ==